Kitap Cevapları

4.sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı 2.Ünite Sayfa 51-78 Cevapları

MEB Yayınları 4.Sınıf Matematik Ders Kitabı için 51-78 sayfalarının cevapları konumuzda paylaşılmıştır. Cevaplar özenle hazırlanmış olup eksiksiz olarak sunulmaktadır.

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 54 Cevabı

ÇALIŞALIM
1.Aşağıdaki toplama işlemlerinde en yakın onluğa yuvarlama yöntemini kullanarak toplamları tahmin ediniz. Sonuçlar arasında oluşan farkı bulunuz.
2.Bir futbol maçında ilk yarıda 181, ikinci yarıda 269 pas verildiği kaydedilmiştir. Bu maçtaki toplam pas sayısını en yakın onluğa yuvarlama yöntemi ile tahmin ediniz. Verilen pasları toplayınız, tahmini sonuç ile karşılaştırınız.
3. Anne fil 4240 kg, yavru fil 1815 kg’dır. İki filin kütleleri toplamını en yakın yüzlüğe yuvarlama yöntemi ile tahmin ediniz. Fillerin kütlelerini toplayınız, tahmini sonuç ile karşılaştırınız.

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 55 Cevabı

4.Aşağıdaki toplama işlemlerinde en yakın yüzlüğe yuvarlama yöntemi kullanarak toplamları tahmin ediniz. Sonuçlar arasında oluşan farkı bulunuz.
5.Yukarıdaki eşyalar ve fiyatlarına bakarak aşağıda istenen eşyaların toplamlarını en yakın onluğa yuvarlayarak önce tahmin ediniz. Daha sonra işlem yaparak tahmin sonucuyla karşılaştırınız.

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 56 Cevabı

6. Mezuniyet törenine katılacak öğrenci sayısı 654, veli sayısı 1218’dir. Salondaki koltuk sayısını ayarlayabilmek için toplam konuk sayısını en yakın yüzlüğe yuvarlayarak tahmin ediniz. Gelecek konuk sayılarını toplayınız, işlem sonucunu tahmini sonuç ile karşılaştırınız.
7.Aşağıdaki tabloyu örneği inceleyerek tamamlayınız. Sayıları önce en yakın onluğa yuvarlayınız ve toplamlarını tahmin ediniz. Daha sonra en yakın yüzlüğe yuvarlayınız ve toplamlarını tahmin ediniz.
EĞLENELİM
Yukarıdaki kelimeler karşılarındaki rakamlar ile şifrelenmiştir. Y harfi 7, O harfi 4, L harfi 2’dir. Buna
göre “SAYI” ve “ŞAKA” kelimeleri ile eşleşen sayıları en yakın yüzlüğe yuvarlayarak toplayınız.

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 58 Cevabı

ÇALIŞALIM
1.Toplama işlemlerini zihinden yaparak tabloyu tamamlayınız.
2.Aşağıdaki sayıları zihinden toplayarak sonucu yanda verilen kutunun içine yazınız.
3.Okullar arası atık kâğıt toplama etkinliğinde, toplanan her kilogram kâğıt için 1 puan verilecektir. Toplanan kâğıtlar 1000 kilograma ulaştığında ise ödül olarak 100 puan daha verilecektir. Örnekleri inceleyiniz. Ödül puanlarla birlikte kazanılacak toplam puanı, zihinden toplama yaparak tablodaki uygun bölüme
yazınız.

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 59 Cevabı

4.Esin, kırtasiyeden 875 kuruşa pastel boya setini, 300 kuruşa da kuru boya setini almıştır. Esin’in kırtasiyeye kaç lira ödeyeceğini zihinden bulunuz. Sonucu ve izlediğiniz yolu aşağıya yazınız.
5.Bir eğlence parkında cumartesi günü 375, pazar günü 600 bilet satılmıştır. Hafta sonu boyunca parkta satılan bilet sayısını zihinden bulunuz. Sonucu ve izlediğiniz yolu aşağıya yazınız.
EĞLENELİM
Aşağıda verilen işlemleri yapınız. İşlem sonucu ile eşleşen harfleri aşağıda verilen kutulara yerleştirerek
şifrelenen ifadeyi bulunuz.

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 62 Cevabı

ÇALIŞALIM
1.Bir gazete bayi, bir ay içinde 247 tane Bilim Çocuk dergisi satmıştır. Ay sonunda satılamayan 39 dergi kaldığına göre gazete bayisine bir ayda kaç Bilim Çocuk dergisi gelmektedir? Önce tahmin ediniz sonra işlem yaparak tahmininizi kontrol ediniz.
2.Mine, Görme Engelli Çocuklar İçin Gönüllü Kitap Okuma Etkinliği’nde geçen sene 2756 sayfa kitap okuduğunu öğrendi. Aynı etkinlikte bu sene, geçen seneden 877 sayfa daha fazla okudu. Mine’nin etkinlik kapsamında son iki yılda okuduğu toplam sayfa sayısı kaçtır?
3.Ankara Etnografya Müzesi’ne temmuz ayında 1800, ağustos ayında 2354 yabancı turist gelmiştir. Buna göre temmuz ve ağustos ayında toplam kaç turist Ankara Etnografya Müzesi’ni ziyaret etmiştir?

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 63 Cevabı
4.Yandaki tabloda bir tekstil firmasının yurt içi ve yurt dışında sattığı nevresim ve çarşaf sayıları verilmiştir. Firmanın yurt içi ve yurt dışında sattığı toplam nevresim ve çarşaf sayısı kaçtır?
5.Koşu yarışına hazırlanan Doğan, üç günlük bir antrenman planı oluşturmuştur. İlk gün 2500 m, ikinci gün 3000 m, üçüncü gün 3500 m koşmuştur. Doğan, antrenmanda toplam kaç metre koşmuştur?
6.Kumbaramda 1 TL ve 50 kuruşlar var. Kumbaramdan 3 tane bozuk para aldığımda elime kaç lira geçmiş olabilir? Olabilecek sonuçları liste halinde yazarak gösteriniz. Daha sonra bu durumu sınıf ortamında canlandırınız.
7.Kumbaramda 1 TL ve 50 kuruşlar var. Kumbaramdan 3 tane bozuk para aldığımda elime kaç lira geçmiş olabilir? Olabilecek sonuçları liste halinde yazarak gösteriniz. Daha sonra bu durumu sınıf ortamında canlandırınız.
8.Tabloda bir okulun yazın açacağı yetenek kursları ve kurslara katılacak öğrenci sayıları verilmiştir. Bu verilerden yola çıkarak toplama işlemi kullanacağınız bir problem kurunuz ve problemi çözünüz.

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 64 Cevabı

9.Aşağıda yer alan görsel üzerinde eşyaların fiyatları gösterilmiştir. Bu fiyatlardan yola çıkarak toplama işlemi kullanacağınız bir problem kurunuz ve problemi çözünüz.
EĞLENELİM
Yukarıdaki şekilde, başlangıç noktasından bitiş noktasına tüm bayrakları toplayarak gidilebilecek en kısa yolu işaretleyiniz. En kısa yolu, bayrakların harf sırasını yazarak ve işlem yaparak bulunuz.

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 66 Cevabı

ÇALIŞALIM
1.“Engelleri Aşalım” projesi kapsamında 856 metrelik yürüyüş etkinliği düzenlenmiştir. Etkinliğe katılan Eylül, 221 metre yürüdüğüne göre geriye kaç metre yolu kalmıştır? Sayıları en yakın onluğa yuvarlayarak farkı tahmin ediniz.
2.“Sorumluluklarımı Biliyorum” adlı tiyatro oyunu için 1438 adet bilet basılmıştır. Biletlerin 1245 adedi satılmıştır. Satılmayan bilet sayılarını en yakın yüzlüğe yuvarlayarak tahmin ediniz.

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı

3.Gökhan ve İpek, okul kütüphanesinin düzenlenmesinde gönüllü olarak görev aldılar. Düzenlenmesi gereken 521 kitabın 364 tanesini raflardaki yerlerine yerleştirdiler. Geriye kalan kitap sayısını, en yakın yüzlüğe yuvarlayarak bulunuz.
4.Emre, tutumlu bir çocuk olduğu için bisikletini kendi biriktirdiği para ile almak istemektedir. Beğendiği bisikletin fiyatı 325 TL’dir. Emre’nin kumbarasında 146 TL olduğuna göre daha ne kadar para biriktirmesi gerektiğini sayıları en yakın onluğa yuvarlayarak tahmin ediniz.
5.Bir çiftlikte 674 tane koyun vardır. Koyunların 448 tanesi kırpılmak için götürülmüştür. Geriye kalan koyunların sayısını en yakın yüzlüğe yuvarlayarak tahmin ediniz.
6.Aşağıdaki tabloda verilen işlemleri yaparak tahmininiz ile işlem sonucu arasındaki farkları yazınız.

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı

EĞLENELİM
Desen Oluşturalım
Aşağıda verilen çıkarma işlemlerin sonuçlarını en yakın onluğa yuvarlayarak tahmin ediniz. Bulduğunuz sonuçları tabloda boyayıp desene ulaşınız..

 

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 71 Cevabı

ÇALIŞALIM
1.Atatürk İlkokulu öğrencileri “Kitaplarımı Paylaşıyorum” kampanyası ile topladıkları kitapları ihtiyacı olan köy okullarına göndereceklerdir. Kampanya sonunda 2450 adet kitap toplanmıştır. Kitapların 745 tanesi Haydarlı İlkokuluna, 466 tanesi ise Akalan İlkokuluna gönderildiğine göre geriye kaç
adet kitap kalmıştır?
2.Hakan, Hasan ve Hilal aileleriyle birlikte yaptıkları Ramazan Bayramı ziyaretlerinde topladıkları şekerleri saymışlardır. Hakan 147 tane, Hasan 128 tane şeker toplamıştır. Hilal ise Hakan ve Hasan’ın topladığı toplam şeker miktarının 76 eksiği kadar şeker toplamıştır. Hilal’in topladığı şeker miktarı kaçtır?

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 72 Cevabı

3.Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının ortak yürüttüğü “Sinemaya Gitmeyen Öğrenci Kalmasın” projesi kapsamında Bursa ilinde 1710 öğrenci sinema filmi izlemiştir. Film izleyen 786 öğrenci erkek olduğuna göre film izleyen kız öğrencilerin sayısını bulunuz.
4.Anıtkabir’i birinci gün 1234 kişi, ikinci gün birinci günün 126 eksiği kadar kişi ziyaret etmiştir. Üçüncü gün, bir ve ikinci günde ziyaret eden toplam kişi sayısının 1116 eksiği kadar kişi ziyaret etmiştir. Üçüncü gün Anıtkabir’i kaç kişi ziyaret etmiştir?
5.Samsun’da yardımsever mahalle sakinleri, ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere 1760 adet gıda kolisi hazırlamışlardır. Birinci hafta kolilerin 475 adedi dağıtılmıştır. İkinci hafta, birinci hafta dağıtılandan 27 eksik koli dağıtılmıştır. Buna göre geriye kaç adet koli kalmıştır?
6.Ecrin, bisiklet turnuvasına katılmıştır. Bisikletle yol alacakları mesafe 3240 metredir. Ecrin, yolun 1264 metresini gittiğine göre geriye ne kadar mesafesi kalmıştır?

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı

7.Aşağıdaki tabloda balon sayılarının renklere göre dağılımı verilmiştir. Tablodan yararlanarak toplama ve çıkarma işlemi gerektiren problem kurup çözünüz.
8.Yanda verilen görsele uygun şekilde problem kurarak çözümünü yapınız.
9.Yanda yer alan çözüme uygun olacak bir problem kurunuz, aşağıda yer alan bölüme yazınız.

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 75 Cevabı

2.ÜNİTE DEĞERLENDİRME SORULARI
A. Aşağıdaki toplama işlemlerini zihinden yaparak işlemleri sonuçlarla eşleştiriniz.
B. Aşağıdaki açık uçlu soruların cevaplarını ilgili bölüme yazınız.
2.Yüzme yarışında, üçgen şeklinde bir rota izlenecek olup gidilmesi gereken mesafeler sırası ile 845 metre, 632 metre ve 792 metredir. Yarışın mesafesi toplam kaç metredir?
3.19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı etkinliği için stadyuma toplam 2256 öğretmen ve öğrenci gelmiştir. Stadyuma gelen erkek öğrencilerin sayısı 940’tır, kız öğrencilerin sayısı ise erkek öğrenci sayısından 134 eksiktir. Buna göre stadyuma gelen öğretmen sayısı kaçtır?
4.Bir çiftlikte 2578 tane kuzu, 3426 tane koyun, 2345 tane keçi bulunmaktadır. En yakın yüzlüğe yuvarlama yöntemi kullanarak bu çiftlikteki toplam hayvan sayısını tahmin ediniz. Daha sonra tahmininiz ile gerçek işlem sonucunu karşılaştırınız. Bulduğunuz sonuçları küçüklük-büyüklük ilişkisiyle belirtiniz.

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 76 Cevabı

5.Bir okulda 1156 öğrenci vardır. Bu öğrencilerin 253’ü müzik kulübüne, 324’ü satranç kulübüne, 481’i ise Yeşilay kulübüne gittiklerine göre kulübe gitmeyen öğrenci sayısı kaçtır?
6.Batu’nun evi ile gideceği bakkalın arasındaki mesafe 564 m’dir. Batu 328 m yürüdüğüne göre geriye yürüyeceği kaç m kaldığını tahmin ediniz. Tahmini sonucunuz ile işlem sonucunuzu karşılaştırarak farkı bulunuz.
C. Aşağıda yer alan verilere uygun olarak problem kurunuz.
Yanda yer alan çözüme uygun olarak bir problem kurunuz, aşağıda yer alan bölüme yazınız.

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 77 Cevabı

8.Yukarıda verilen bilgileri kullanarak toplama ve çıkarma işlemi gerektiren bir problem kurunuz.
D. Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları yanıtlayınız ve doğru seçeneği işaretleyiniz.
9.Sağlıklı beslenen Neslihan Hanım, kahvaltıda 632 kalori, öğle yemeğinde 684 kalori, akşam yemeğinde 488 kalori almıştır. Neslihan Hanım’ın aldığı kaloriler en yakın onluğa yuvarlandığında toplam kaç olur?
10.Peşinat olarak 535 TL verilen bir kitaplık için dört tane 100 TL taksit ödenmesi planlanmıştır. Kitaplık için ödenecek toplam tutar ne kadardır?
11.Mağazada satış görevlisi olan Serdar Bey, bir ay boyunca 847 parça ürün satmıştır. Aynı mağazada çalışan Zeynep Hanım’ın yaptığı satış sayısı ise Serdar Bey’in satış sayısından 277 parça daha fazladır. İki görevlinin ay boyunca yaptıkları toplam satış sayısı kaçtır?
4265 TL maaş alan Seda Hanım’ın 700 TL tutarında ikramiye aldığı ay eline toplam kaç TL geçmiş olur?

4.Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 78 Cevabı

13.Okul aile birliği toplantısına 314 erkek veli, 492 kadın veli gelmiştir. Toplantıya katılan veli sayısı, seçeneklerden hangisinde en yakın yüzlüğe yuvarlanmıştır?
14.Yanda verilen çıkarma işlemi, sayılar en yakın onluğa yuvarlanarak yapıldığında sonuç kaç olur?
15.Küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla yapılan koşuda, Meltem 1447 metre koşmuştur. İlker, Meltem’in koştuğundan 389 metre daha az koşmuştur. Ayhan ise Meltem ve İlker’in toplam koştukları yol kadar koştuğuna göre Ayhan kaç metre yol koşmuştur?
16.Bir giyim firması, ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere 452 adet kazak, 648 adet pantolon, 322 adet gömlek hazırlamıştır. Kazak, gömlek ve pantolon sayılarının toplamının 506 eksiği kadar da mont paketlenmiştir. Verilenlere göre kaç mont paketlenmiştir?
17.3, 9, 1, 7 Yandaki tabloda verilen rakamları kullanarak oluşturulacak 4 basamaklı sayı en büyük doğal
ile 4 basamaklı en küçük doğal sayının farkı kaçtır?
Bir mobilya mağazasında 3247 adet ürün bulunmaktadır. Aşağıdaki tabloda listelenen ürünler satıldığına
göre mağazada ne kadar ürün kalmıştır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu